Czy terapia ma sens

Z tym pytaniem zwróciła się do mnie pewna młoda kobieta, zastanawiając się w krótkiej treści emaila, czy warto ponawiać kolejną próbę terapii, skoro ma za sobą dwa nieudane podejścia w pozbyciu się ( leczeniu)  przykrych dolegliwości, sprawiających jej cierpienie.

Czytaj dalej

W cieniu wielkiego dębu

Na skraju iglastego lasu, opodal szemrzącego strumyka rósł olbrzymi, dorodny dąb. Jego rozległe, pokryte gęstym listowiem konary dumnie wznosiły się ku niebu. Soczysta zieleń dębowych liści wspaniale komponowała się z szafirem bezchmurnego nieba.

Czytaj dalej

Wystarczająco dobra matka

Matka, jako symbol wielowymiarowego modelu ludzkich tęsknot w doświadczaniu libidalnego bezpieczeństwa i dobrostanu  człowieka,  pojawia się bodaj najczęściej w twórczości i zasobach kulturowych świata. 

Czytaj dalej

Pasterz drzew - czyli dobry terapeuta

Znany i ceniony polski psychiatra Antoni Kępiński twierdził, że niemalże każdy człowiek żyjący w naszej kulturze doznaje okresowych zaburzeń nerwicowych, jako następstwa kryzysowych sytuacji, których osobiście doświadcza.

Czytaj dalej

Aktywność własna

W świecie nauki istnieje wiele definicji osobowości człowieka. Zależnie od dziedziny wiedzy różnią się one sposobem rozumienia natury ludzkiej.

Czytaj dalej

Złość

Każdy człowiek napotyka w swoim  życiu na wielorakość  doświadczeń emocjonalnych.  Są one treścią naszego życia, inspirują do działania stabilizują i zakłócają funkcjonowanie naprzemiennie.

Czytaj dalej

Mur

Słowo to  kojarzy się zwykle ze zwartą strukturą  ceglaną , która odgradza coś od czegoś . Spełnia on funkcję zabezpieczającą, ochronną przed wtargnięciem niechcianych lub niebezpiecznych elementów do miejsca, które jest szczególnie ważne dla ludzi - do ich domu, ogrodu.

Czytaj dalej

Metafora, czyli sposób na zmianę

Któż w swoim życiu nie doświadczył cudownej magii bajek, które zapisały się w pamięci jako trwałe obrazy dobra, zła, szczęścia, nieszczęścia, radości smutków i wiele innych bardziej indywidualnych zapamiętanych przeżyć.

Czytaj dalej

Więcej artykułów…

  • 1
  • 2